Hyte Y60 Atx Mid Tower Cabinet (Black And White) (CS-HYTE-Y60-BW)
Description
Hyte Y60 Atx Mid Tower Cabinet (Black And White)
Features:
Panoramic Views
Included PCIE 4.0 Riser Cable
Antechamber Construction
Segment cables from thermal components and turn your PC into a work of art.
Cold Floor Cooling
Included Fans
The three pre-installed Flow FE12 fans with fluid-dynamic bearings provide whisper-quiet operation.
Specifications:
| Model: | CS-HYTE-Y60-BW |
| Colour: | Black and White |
| Type: | Dual Chamber Mid-Tower ATX Case |
| Volume: | 60L |
| Case Dimensions: | 456mm (L) x 285mm (W) x 462mm (H) |
| Case Weight: | 9.6 kg |
| Case in Box Dimensions: | 535mm (L) x 372mm (W )x 540mm (H) |
| Case in Box Weight: | 11.3 kg |
| Case Materials: | Tempered Glass, Steel, ABS |
| Motherboard Support: | EATX, ATX, mATX, ITX |
| Power Supply: | ATX up to 235mm in length |
| Video Card Max Dimensions: | 375mm length, 75mm width (60mm or less recommended for best cooling) |
| Fan Support (Side): | 2x 120/140mm |
| Fan Support (Top): | 3x 120mm |
| Fan Support (Rear): | 1x 120mm (1x 120mm, 1300 RPM included) |
| Fan Support (Bottom): | 2x 120mm/140mm (2x 120mm, 1300 RPM included) |
| Radiator Support (Side): | 120, 140, 240, 280mm up to 150mm thick |
| Radiator Support (Top): | 120, 240, 360mm up to 30mm thick |
| Radiator Support (Rear): | 120mm |
| CPU Cooler Height: | 160mm*
| Storage: | 2x 3.5″ HDD or 4x 2.5″ SSD |
| Expansion Slots: | 3 + 7 half-height |
| PCI Express Riser: | 4.0 x 16 (included) |
| Front USB 3.0: | 2 |
| Front USB 3.2 Gen 2 Type-C: | 1 |
| Audio/Mic Jack: | 1 |
| Dust Filters: | Bottom, Side, Top |
| RGB Lighting: | None |
| Warranty: | 2 years |
| Note: | *** Features, Price, Specifications are subject to change without notice.
*** Images are for representation purpose only |
| Brand | Hyte |
|---|---|
| cabinet-size | Mid Tower |
| cabinet-motherboard-support | ATX, EATX, ITX, Micro ATX |
| cabinet-liquid-cooler | 360mm Support |