Teamgroup T-Force Delta RGB 8Gb (8Gbx1) 3600Mhz Ddr4 Desktop Ram (White) (TF4D48G3600HC18JBK)
Description
TEAMGROUP T-FORCE DELTA Pursuing the perfect revolution
Full color, dazzling and 120° ultra wide angle force flow lighting effect
Asymmetric minimalist design
T-FORCE DELTA RGB Gaming Memory Modules Supports Variety Kinds of Controlled Software
The transmitting performance can be greatly increased with JEDEC RC 2.0
XMP2.0 1 step overclocking technology
Ultra low working voltage Save energy up to 40%
With low working voltage 1.2~1.4V from DDR4 TEAMGROUP T-FORCE DELTA RGB , it is not only energy saving but it can also reduce the temperature and the heat generated to offer the high speed running memory a stable and long time operation.
QVL approved by motherboard manufacturers
FEATURES
- Full frame 120° ultra wide angle lighting
- Built-in Force Flow RGB lighting effect
- Aluminum alloy heat spreader with asymmetric minimalist design
- Supports ASUS Aura Sync software synchronization
- Latest JEDEC RC 2.0 PCB
- Energy saving 1.2V~1.4V ultra low working voltage
- Supports XMP2.0 one-click overclocking technology
- QVL approved by all mainstream motherboard manufacturers
| Ram Size | 8GB |
| Ram Speed | 3600MHZ |
| Ram Type | DDR4 |
| Model | TF4D48G3600HC18JBK |
| Series | Delta RGB White |
| Module Type | 288 Pin Unbuffered DIMM Non ECC |
| Size | 8GBx1 |
| Speed | 3600MHZ |
| Data Transfer Bandwidth | 28,800 MB/s(PC4 28800) |
| Latency | 18-22-22-42 |
| Voltage | 1.35V |
| Dimension (mm) | 49(H) x 147(L) x 7(W)mm |
| Warranty | Lifetime |
| Note** | **Prices, Specifications & Feature are subject to change without notice |
| Brand | TeamGroup |
|---|---|
| ram-capacity | 8GB |
| ram-speed | 3600 MHz |